Конспекти уроків з біології


УРОК з біології у 6 класі
Узагальнення знань  з теми «Гриби».
Мета:
узагальнити знання про найпоширеніші в нашій місцевості гриби; виявити цікаві в біологічному і господарському відношення ознаки представників грибів;
розвивати увагу, вміння чітко і коротко формулювати відповіді; бажання знати більше;
виховувати почуття взаємоповаги, дисциплінованість, бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок-подорож
Обладнання:: смайлики настрою, картки самоконтролю, картини з горою та квітковою долиною.
                                                  Хід уроку

                                                                           Вчитися можна тільки весело…
                                                                           Щоб      перетравлювати
                                                                           знання потрібно поглинати
                                                                             їх з апетитом
                                                                                                              Анатоль Франс
І. Організаційний момент
На уроці вас вітаю,
Доброго настрою всім бажаю.
Все сьогодні щоб вдалося
Й до душі вам всім прийшлося.

Таємниці щоб відкрили
І знання щоб збагатили.
Будьте впевненими в силі,
Дійте в згоді з колективом!

У нас буде трішки незвичайний урок-  урок -подорож. На ньому ми з вами будемо подорожувати країною «Гриби». Нас багато, ми не зможемо всі сісти в один автобус, тому об’ єднаємось в групи, зайнявши свої місця. Для вдалої подорожі потрібно своєму транспорту дати назву.
ІІ Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Але перш ніж ми це зробимо дайте відповідь на таке запитання:
- Які ви знаєте групи грибів?
Асоціативний кущ


      гриби
 







А які знаєте макроскопічні гриби. Отже, один автобус вирушить у подорож під назвою « Їстівні гриби», а другий «Отруйні гриби».   
Щоб розпочати подорож, потрібно придбати квитки. Для цього слід кожному пасажиру відповісти на питання. Відповідати будемо по черзі.
1. Вегетативне тіло гриба називається …грибниця , або …міцелій  .
2. Воно складається з окремих ниток - … .
3. За будовою гриби поділяються на …трубчасті і …пластинчасті .
4. За способом живлення – на …гетеротрофні і …автотрофні .
5. Гриби можуть вступати у співжиття з коренями рослин, утворюючи …мікоризу .
6. Розмножуються вони …,статево …нестатево і …вегетативно .
7. Вегетативне розмноження здійснюється …брунькуванням, …  .
8.   Штучно розводять у приміщеннях такі гриби: (печериці, шампіньйони
9. Який отруйний гриб найкрасивіший? (Мухомор)

10. До найпоширеніших цвілевих грибів належать …мукор  .
11. Гриби, які спричиняють захворювання у рослин і тварин називаються …паразити  .
12. Наука про гриби…мікологія
13. Дріжджі розмножуються…….       брунькуванням
14. Гриби що викликають грибні захворювання людини…..мікози
15. За формою лишайники поділяються на……..кущисті, листуваті, накипні.
16. Який гриб – мрія всіх грибників? Його ще називають царем грибів (білий, боровик).
17.  В назві якого гриба є натяк, що його можна їсти сирим? (Сироїжка)

Це вже досягнення. Будемо намагатися, щоб усі добрались до кінцевої зупинки.
Тому бажаю вам бути:
«У» - усміхненими
«С» - самостійними
«П» - працьовитими
«І» - ініціативними
«Х» - хоробрими.
Тобто я бажаю вам успіху!
Сформулюємо  правила, за якими ми сьогодні будемо працювати.
    Не перебивати один одного.
    Допомагати.
    Поважати один одного.
    Уважно слухати.
    Говорити лаконічно.
    Не критикувати.
    Бути активним.
Як ви гадаєте, якими будуть завдання нашого уроку?(Учитель узагальнює відповіді.)
Про що ви хочете дізнатися на сьогоднішньому уроці? Ваші очікування запишіть на квитках і прикріпіть їх на автобус, який стоїть на станції «Допитливі».
ІІІ. Основна частина
Станція «Будьмо знайомі»
Учні по черзі представляють свою команду.
Отруйні. Є чимало грибів, підозрілих щодо отруйності та отруйних. Особливо
небезпечні бліда поганка (подібна до печериці), деякі мухомори,
несправжні опеньки й лисички. Бліда поганка — найотруйніший гриб. Смерть
внаслідок отруєння блідою поганкою настає більш ніж у 50 % випадків. До
смертельно отруйних належить мухомор гадючий. Він має зелену або білу
без лусок шапку, а пеньок у нижній частині потовщений І обгорнутий
вільною піхвою. Отруєння мухоморами спостерігається рідше, оскільки вони
добре помітні І чітко відрізняються від їстівних грибів.
У разі отруєння грибами слід терміново викликати швидку медичну
допомогу. Медпрацівники Інтенсивно промивають шлунок з використанням
активованого вугілля, дають проносні та Інші препарати.
Використовуючи гриби в їжу, потрібно уважно оглядати кожний гриб,
відкидаючи всі підозрілі. Білки грибів досить швидко розкладаються з
утворенням отруйних азотистих основ, тому отруїтися можна І не
отруйними, але несвіжими грибами.
Їстівні Поняття «їстівні» та «отруйні» гриби досить умовні. Одні й ті самі види
грибів в одній місцевості вважають їстівними, в іншій — неїстівними. В
Україні росте близько 200 видів їстівних грибів, однак у їжу практично
використовують не більш як 40 видів. Нині промисловим способом розводять
печериці, літні опеньки.
Використовувані в їжу гриби поділяють на безумовно і умовно їстівні. До
безумовно їстівних відносять: білі, підосичники, підберезники, маслюки,
рижики, печериці, лисички, опеньки справжні та ін. Використання цих
грибів у їжу не потребує додаткової і попередньої їх обробки перед
кулінарною. До умовно їстівних належать гриби, які перед кулінарною
обробкою потрібно тривалий час варити і видаляти відвар (сироїжки,
свинушки, строчки, зморшки, вовнянки тощо) або вимочувати в проточній
воді з періодичною її заміною (хрящімолочники та ін.). Якщо умовно
їстівні гриби приготувати неправильно, використання їх у їжу може
призвести до харчових отруєнь.
 Вчитель кожній команді роздає гору з вер­шиною. Назва кожної сходинки закінчується на літеру К.  Учні по черзі відповідають на питання. У разі правильної відповіді учень перемішується по «сходинках» гори ближче до вершини.
НАЗВАТИ  ГРИБИ











к


К



















































































Відповідь: рижик, маслюк, опеньок, трутовик, підосичник, підберезник.
Станція «Загадкова»
Кожній групі буде задано загадку. Ви слухаєте по черзі і відповідаєте
Їстівні Ці стрункі грибочки
Зайняли пеньочки.
Шапки в них кругленькі.
Кличуть їх ….(Опеньки)
Ці грибочки невеличкі,
Із близнючок в них сестрички.
По лісах мандрують пішки,
Носять рижі босоніжки. (Лисички)
Виросли гриби прекрасні
— Капелюшки в них, мов в маслі.
 І збирають грибники
Маслянисті …(Маслюки)
Ці гриби можна сушити, можна смажити, солити.
Найсмачніший гриб у світі, назву його знають діти? (Білий гриб.)
Отруйні Вийшов красень на стежину,
Вдягся в білу одежину,
Капелюх червоний взяв —
Всіх навколо налякав! (Мухомор)
У лісі, в полі, біля ґанку — скрізь росте бліда… (поганка)
«Загадкові організми».
а)   ______ (Мукор.)
    викликає псування продуктів харчування;
    одноклітинний організм;
    біла цвіль.
б)  ______ (Лишайники.)
    комплексні організми;
    за зовнішнім виглядом розрізняють три групи цих організмів;
    тіло — слань
Станція ігрова
 Гра «Ходімо по гриби»
-   У нашому класі з’явилася невеличка галявина грибів. Пропоную вам взяти свої корзинки і піти по гриби. Згадаємо, як правильно збирати гриби? (Не руйнувати грибницю, не збирати грибів, яких не знаєш, не ходити самому в ліс). Кожна з команд, назбиравши грибів, повертається на свої місця. Групи показують і називають, які гриби зібрали. Перевіряють чи не має серед них отруйних.
Гра «Хрестики-нулики».
Відшукати пряму лінію по горизонталі, вертикалі чи діагоналі з назв:
1)  їстівних грибів
Відповіді: 3–5–7.
2)  отруйних грибів
Відповіді: 4–5–6.
Гра «Знайди десять грибів»
Станція «Відпочинку»
Автобус  наш призупинився,
 Пасажир уже втомився,
Зробимо на дві хвилинки
Ми  рекламхвилинку!
           Рекорди грибів.
Бліда поганка вважається найнебезпечнішим з існуючих в наших широтах грибів. Навіть невеликий шматочок блідої поганки може завдати невиправної шкоди здоров'ю людини. Цей гриб вражає печінку і нирки, при цьому, симптоми отруєння проявляються, коли людині вже неможливо допомогти.
Найдорожчими грибами у світі вважаються трюфелі. Ціна здебільшого залежить від ваги і якості грибів. У 2007 році собака на ім’я Рокко знайшов у провінції Тоскана в Італії білий трюфель вагою 1,5 кг. За нього на одному із аукціонів мільярдер Стенлі Хоу виклав 330 тисяч доларів. Цей трюфель увійшов до Книги рекордів Гіннеса як найбільший і як найдорожчий.
Станція «Хто зайвий»
Серед переліку грибів знайти одного представника, який належить до іншої групи.
Маслюк, лисичка справжня, бліда поганка, печериця, білий гриб.
Сироїжка блювотна, боровик, мухомор червоний, дощовик, чортів гриб.
Станція "Поетична"         
 Наші майбутні поети та письменники з допомогою учителя написали авторську казку яку пропонують вашій увазі.
Станція «Зелена аптека»
На цій станції ми дізнаємось які гриби нас лікують.

     Опеньки — для крові. Лише 100 г опеньок можуть задовольнити добову потребу в цинку і міді, яка бере участь в процесі кровотворення . Опеньки можна заморозити і додавати в будь-які страви.
     Білий гриб — для серця (завдяки алкалоїду герцедину). Плюс очищає судини при атеросклерозі. Ці гриби можна висушити або заморозити і потім по 20 г додавати в страви 2—3 рази в тиждень. Курс лікування — 1 місяць.
     Мухомор (зовнішньо!) — для суглобів. Речовина мускарин знімає запалення з суглобів.
     Глива багата на антибіотики.
     Шампіньйони — від стафілоккока. Природні антибіотики на відміну від синтетичних радикально справляються з цією інфекцією.
     Маслюки — від головного болю. Ці гриби містять особливу смолянисту речовину, яка знімає гострі головні болі.
     Рижик — проти запалення. Містить протизапальну речовину, схожу по дії з гормоном кортизоном, завдяки чому корисний при будь-яких болях і запаленнях.
     Груздь — від кашлю. Завдяки антибактеріальним речовинам — фітонцидам — груздь корисний тим, хто страждає туберкульозом і бронхітом. Ці гриби краще солити і ласувати ними всю зиму.
Станція « Народ скаже як завяже»
Скласти прислів’я  і пояснити їх
Станція « Міфи, вигадки»
Учням пропонується міф, а вони повинні обґрунтувати.
I пара
«Личинки комах і слизні не їдять отруйних грибів»
Їдять, причому навіть найбільш небезпечних. Дуже часто плодові тіла поточені личинками грибних комариків. Личинкам грибних комарів і мух токсини цих грибів не завдають шкоди.
II пара
«Отруйні гриби обов’язково повинні мати неприємний запах»
Хоча деякі отруйні та неїстівні гриби дійсно неприємно пахнуть, вивести із цього якесь загальне правило не можна. Запах тієї ж блідої поганки, яка є найотруйнішим грибом у світі, нічим не відрізняється від запаху печериць та інших їстівних грибів.
III пара
«Якщо головка цибулі або часнику темнішає під час варіння їх разом із грибами, то серед грибів є отруйні»
Потемніння часнику або цибулі можуть викликати як отруйні, так і їстівні гриби, у залежності від наявності в них ферменту тирозинази.
IV пара
«Отруйні гриби обов’язково повинні викликати скисання молока»
Скисання молока відбувається з допомогою ферментів пепсину і реніну, а також органічних кислот, які можуть міститися як у їстівних, так і в отруйних грибах.
Рефлексія
Ось і закінчилась подорож. А тепер я хочу дізнатися, які ваші враження від уроку.
Прикріпіть яблука на дошку, відповідно до того етапу уроку який вам найбільше сподобався.
Дякую, давайте порахуємо на якій станції вам було найцікавіше.
Що ж саме?
Молодці, а що ще сподобалось на сьогоднішньому уроці? Що нового дізналися?
До кінця підходить наш  урок
Час невпинно й швидко так летить
Ви до знань зробили ще один крок,
Хай у всьому завжди вам щастить!
Дякую, що працювали гарно,
Часу ви не витрачали марно,
Дякую за дисципліну на уроці
І бажаю успіхів на наступному уроці!
Гриби
1.       Царство, до якого відносяться дріжджі (гриби).
2.       Гриб, з якого добувають антибіотики (пеніцил).
3.       Наука про гриби (мікологія).
4.       Який гриб – мрія всіх грибників? Його ще називають царем грибів (білий, боровик).
5.       В назві якого гриба є натяк, що його можна їсти сирим? (Сироїжка)
6.       Який гриб найотрутніший? (Бліда поганка)
7.       Який отруйний гриб найкрасивіший? (Мухомор)
8.       Який гриб літо закінчує? (Білий груздь)
9.       Який гриб росте на березах? (Чага)
10.   Які птахи їдять гриби? (Глухарі)
11.   Який спосіб живлення характерний для грибів? (Сапротрофний)
12.   Основна частина гриба (грибниця).
13.   Щодо будови шапочки знизу гриби поділяються на … (пластинчасті і трубчасті).
14.   Не утворюють грибниці (дріжджі).
15.   На харчових продуктах гриб у вигляді білої цвілі називається (мукор).
16.   Хворобу бульб картоплі, які спочатку темніють, а потім загнивають, спричиняє гриб (фітофтора).
17.   Штучно розводять у приміщеннях такі гриби: (печериці, шампіньйони).
18.   Спори у шапкових грибах утворюються (на нижній частині шапки).
19.   Які речовини поглинає гриб з коренів дерев? (Органічні, воду)
20.   Які речовини одержують корені дерев від гриба? (Мінеральні)










Немає коментарів:

Дописати коментар